Bieżące informacje

Rebusy w kamienicy ? Tak to możliwe !

Jednym z najcenniejszych elementów wystroju kamienicy na Rycerskiej 10 jest strop w sieni na parterze. Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Wykonano go w sposób typowy dla tego czasu: do drewnianego stropu dylowego (z belek drewnianych o dużym przekroju), podbito sieczkę słomianą, na którą zarzucano zaprawę gipsową, która następnie była szlifowana. W narożnikach znajdują się elementy wypukłej dekoracji, tzw. sztukaterii, odlewanej i montowanej na gips do opracowanej powierzchni. Pierwotnie strop był malowany (prawdopodobnie w kolorze jasnopopielatym) a elementy dekoracji miały złocenia i srebrzenia.

Na dekorację składają się cztery narożne pola z przedstawieniami emblematycznymi. Emblem to obrazek , któremu towarzyszy motto oraz tekst, odnoszący się do treści obrazka i komentujący symboliczne przedstawienia wizerunku. Emblem to rodzaj rebusa, bardzo popularny od XVI do końca XVIII wieku. Emblemy rozpowszechniano w drukowanych wzornikach, które wykorzystywali ówcześni inwestorzy i projektanci – w dekoracjach malarskich i rzeźbiarskich w najróżniejszych wnętrzach. Motta i często wierszowane krótkie teksty odnosiły się do znanych utworów literackich i fragmentów Biblii. Dla ówczesnego mieszkańca domu i jego gości wizerunki w narożnikach stropu, mimo, że bez opisów – były całkowicie czytelne. Każdy rebus niósł jakąś symboliczną treść, razem składały się na określony program.

Przedstawienia emblematyczne w narożnikach stropu sieni na Rycerskiej 10 to:

-w narożniku południowo- wschodnim widnieje fontanna w ogrodzie z geometrycznymi klombami i rząd drzewek z dwoma palmami oraz chmury. Po obu stronach fontanny pszczoły, znaczenie emblematu: skromność.

- w narożniku północno wschodnim widnieje budynek kościoła, obok którego strzeliste drzewo, wyróżnione wielkością kwiaty, pszczoły, chmury, słońce i tęcza, znaczenie emblematu: Boska opieka.

- w narożniku północno zachodnim na pierwszym planie widnieje krzak z kwiatami, po obu jego stronach wiatrak i kościół, nad nimi ptak, przebijający się przez pas chmur i lecący ku słońcu, dookoła którego obłoki, znaczenie emblematu: spokój w Bogu.

- w narożniku południowo – zachodnim pierwotna kompozycja nieczytelna, pole zostało przycięte, tak, że pozostała górna część serca z wolutami i obłokami.